Haber

İstanbul’da uzun yıllar atıl kalmış… Tasarım Müzesi’ne dönüşmüş.

İSTANBUL (İGFA) –İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Müdürlüğü, şehrin değerli kültürel miras alanlarından biri olan Süleymaniye’de Mimar Sinan’ın eseri sıra dükkânlarda titizlikle yürütülen onarım çalışmalarını tamamladı.

Yüzyıllardır şehrin en önemli ticaret bölgelerinden biri olan UNESCO Dünya Mirası alanında olmasına rağmen yıllardır atıl durumda olan sıra sıra dükkanlar “İstanbul Tasarım Müzesi” olarak kapılarını açıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehre değer katacak proje kapsamında esnaf ve tasarımcılarla bir araya geldi. Saraçhane’deki ana yerleşke başkanlık katında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Lider İmamoğlu, “İlimizin sanat ve tasarım alanında öne çıkan çalışmalarını her zaman ön planda tutmaya çalışıyoruz. Siz değerli sanatçı ve tasarımcılarımızla birlikte şehrimizin kültürel mirasına çok özel eserler bırakacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

“UZUN ZAMANDIR ETKİLENİYOR”

Süleymaniye Camii ve Külliyesi’ni “İstanbul’un en heybetli ve güzel noktalarından biri” olarak nitelendiren İmamoğlu, “İçeri girdiğinizde etkilenmemek elde değil. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan İstanbul’un dört bölgesinden biridir. Çevresi son dönemde pek olumlu etkilenmemiştir. Burada özellikle ele alınan bir dönüşüm süreci maalesef o bölgenin uzun yıllar harap bir halde kalmasına neden olmuştur. Orası için de titizlikle çalıştığımızı, kısmen de olsa gerçeğe dönüştürmek için yoğun çaba gösterdiğimizi belirtmek isterim. Elbette burada Mimar Sinan’ın ustalığından ve dehasından bahsetmeyeceğim. Sinan’ın tüm bu heybetini hissettiren bir bölge burası. Canlı bir merkez aynı zamanda burada zamanında üretildi. Süleymaniye Camii ile birlikte ticaret alanlarıyla birlikte muhtemelen tüm Osmanlı coğrafyasının en etkili, kalabalık ve en ağır merkezlerinden biriydi. Ancak az önce de belirttiğim gibi uzun süredir atıl ve kayıtsız bir durumla bugünlere gelindi. Arkadaşlarımla birlikte o bölgede birçok noktada mevcut çalışmalarımız devam ediyor.”

camelihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu