Haber

İmamoğlu’nun Avukatı: ‘Samsun’a Atanan Hakim İçin HSK’ya Başvuracağız’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı, müvekkilinin mahkûm edildiği davanın birinci hakimi Hüseyin Zengin’in iradesi dışında Samsun’a atanması için HSK’ya başvuracaklarını açıkladı.

Avukat Taşkın Özer, müvekkili İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay 15 gün tutuklu kaldığı ve siyasetten men edildiği davada birinci yargıç Hüseyin Zengin’in Samsun’a atanması için yarın HSK’ya başvuracaklarını söyledi. ve bu atamayla ilgili iddiaları araştırmak. .

Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel’in de ifade vermesi istenecek.

Avukat Taşkın Özer konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘Müvekkilimiz Ekrem Bey hakkında İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde karar verildi. Bu dava devam ederken Samsun’a atanan Hüseyin Güçlü isimli bir hakim vardır. Hukukta bu atamanın ‘doğal hakimlik ilkesi’ dediğimiz bir unsuru var. Bunun ihlal edildiğine dair endişelerimiz vardı, özellikle yargılama sırasında. Daha sonra kamuoyunda bazı iddialar ortaya atıldı. Hakime söylendiği gibi söylendi. Sonuç olarak bu argümanlara yer vereceğiz ve HSK Başkanlığı’nın bu argümanlar için müfettiş görevlendirmesini, bu tezleri incelemesini ve bu argümanların inceleme ve soruşturmasını yapmasını talep edeceğiz. Bu iddiaları aynı anda ortaya atan iki gazeteci var, Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel, onların şartlarının uygulanmasını talep eden bir dilekçe ile HSK’ya başvuracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu