Haber

Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’daki Nemesis Anıtını Kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Osmanlı siyasi ve askeri liderleri ile Azerbaycanlı yetkililere yönelik suikastların failleri için Ermenistan’da bir anıt açılmasını şiddetle kınadı.

Bakanlık, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da açılan “Nemesis Anıtı” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“1920’lerin başında Osmanlı siyasi ve askeri liderlerine, dönemin Azerbaycanlı yetkililerine ve hatta bazı Osmanlı Ermeni vatandaşlarına yönelik suikastların faillerine adanan ‘Nemesis Anıtı’nın Erivan’da açılmasını şiddetle kınıyoruz. Menşei.” Açıklamada, bu utanç verici anıtın açılışının, 31 diplomat ve aile fertlerinin şehit olduğu menfur terör saldırılarına yol açan kanlı bir terör eyleminin yüceltilmesi olduğu vurgulandı.

Açıklamada, olayın Ermeni basınında sunuluş biçiminin, bazı kafalarda çarpık bir tarih yorumunun hâlâ devam ettiğini gösterdiğinin altı çizilerek, şunlar kaydedildi:

Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu tür provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesisi çabalarına hiçbir şekilde katkı sağlamayacak, aksine normalleşme sürecini olumsuz etkiler.”

piraziz-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu